דף הבית / חדשות בחקלאות / האם דבורי הדבש יחליפו את כלבי הגישוש?

האם דבורי הדבש יחליפו את כלבי הגישוש?

מחקר חדש מוכיח: לדבורים יכולת גבוהה באיתור סמים


מועצת הדבש: לדבורה חושים מיוחדים- מלבד איתור הצוף

ביכולתה לאתר חומרים נוספים

פרסום

 

איתור הצוף, ייצור דבש, האבקה ועכשיו גם איתור סמים. מחקר חדש שנערך במעבדות המחקר בגרמניה והתפרסם בירחון המקצועי PLoS One, בחן אפשרויות סיוע חדשות של חרקים לאיתור סמים. הבולטת מכלל החרקים שנבדקו כחלק מהמחקר המקיף, הינה דבורת הדבש, שנמצאה כבעלת פוטנציאל הגבוה ביותר לאיתור סמים.

 

עם השינויים החוקתיים לשימוש בקנאביס במספר מדינות בארה”ב, נוצר הצורך לסיוע נוסף באיתור סמים, באופן מדויק יותר. בין השינויים בחוק: אישור לשימוש בקנאביס בפנאי ולא רק למטרות רפואה, התראתו של כלב הגישוש על מציאת סמים אינה מספקת, מאחר ואינו יכול להבחין, בין מריחואנה המותרת בחוק לקוקאין וכי לביצוע חיפוש נדרש צו בית משפט או חשד סביר.

 

שלושה חוקרים ממעבדת המחקר במשטרת מדינת הסן, בלב גרמניה (אחת מ-16 המדינות המרכיבות את גרמניה), בחנו מספר בעלי חיים שיוכלו להתמודד עם השינויים ולסייע באיתור סמים בצורה יעילה יותר מהכלבים. החוקרים בחנו את תגובות המחושים של מספר חרקים ואת יכולותיהם באיתור סמים, בין היתר נבדקו גם סוגי פרפרים כולל פרפרי עש, מקקים ודבורי הדבש. כחלק מהמחקר לימדו החוקרים את בעלי החיים השונים לאתר ריחות בעייתיים עבורם, כך שבזמן החשיפה לריחות של סמים, בעלי החיים אומנו ‘לברוח’ מאזור הפצת הריח וכך אותרו האזורים בהם נמצאו סמים.

 

החוקרים קבעו במחקר, כי הדבורה הינה בעל החיים שהציגה את יכולת האיתור הגבוהה ביותר מבין החרקים שנבדקו וזאת באמצעות המחושים “התגובות של מחושי דבורת הדבש, הפועלים כאנטנות לסמים: הרואין, קוקאין וחשיש, הצביעו על יכולתה לאתרם. דבורת הדבש הראתה פוטנציאל גבוה לאיתור ספציפי של סמים, בנוסף, את כוח הפלטפורמה לאיתור ניתן למקסם על ידי שימוש במספר דבורים במקביל” כתבו החוקרים במסקנותיהם.

פרסום

 

הרצל אבידור, מנכ”ל מועצת הדבש אומר, כי ממצאי המחקר מסבירים את התועלות הרבות של הדבורים שיכולת האיתור שלהן ידועה מאיתור הצוף, “בשנים האחרונות אנו עדים למחקרים רבים המתבצעים ברחבי העולם בענף הדבורים על מנת למצוא פתרון לתופעת היעלמות הדבורים המדאיגה וכן להעשרת הידע על עולם הדבורה המרתק. משמח מאוד לגלות, כי לדבורה יכולות נוספות ופוטנציאל לתרום בתחומים רבים, מעבר לאלו המוכרים לכולנו, מתחום הדבש והאבקה”.

 

“הנתונים מצביעים על כך שאפילו כמויות זעירות של סמים מספיקות כדי לעורר את תגובת המחושים של דבורת הדבש” קבעו החוקרים. בנוסף, על מנת לאתר סמים בתוך חבילה מסוימת, יידרש על פי המחקר להיעזר ב- 40 דבורים, לקבלת תוצאה טובה ומדויקת עוד יותר, נדרש שימוש ב- 67 דבורים.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

חקלאי פארן מנצלים הטמפרטורות הנמוכות לטיפוח כרמי ענבי מאכל מקדימים

חקלאי פארן מנצלים הטמפרטורות הנמוכות לטיפוח כרמי ענבי מאכל מקדימים המתחרים בייבוא ענבי איכות תוך …