אנרגיה סולארית – כיצד להבטיח את התשואה?

היזמים בתחום הסולארי מתרשמים מהרווחים על הנייר,

אולם אחריות וביטוח שאינם מספקים עלולים להוריד מהותית את התשואה

 

פרסום

מאת: רפי קירשנבוים, מנכ"ל אי.טי. סולאר ישראל*

 

 

בשנה האחרונה הפך התחום הסולארי בישראל כמו גם במדינות רבות אחרות ללהיט. יזמים ובעלי מבנים וקרקעות עושים תחשיבים על תקופת החזר ההשקעה והתשואה ה"מובטחת" ממנה הם ייהנו בשנים הבאות.

 

יזמים מתאפיינים ברוח אופטימית מבורכת, שאלמלא כן הם לא היו עושים דבר. אך יחד עם זאת, אם יש דבר אחד שעל כולנו ללמוד מאירועי השנים האחרונות בכלכלה העולמית הוא שאין השקעה מובטחת ובכל פרויקט שאנו עושים עלינו לנסות להיערך גם לתרחיש שלילי ואירועים בלתי צפויים.

 

נושא המחיר הוא רב משמעות, כיוון שעל פיו תקום או תיפול הכדאיות של הקמת הפרויקטים, במיוחד במצב של ירידה במחיר של מכירת החשמל. אולם זהו לחלוטין לא המדד היחיד שעל פיו יש לקבל החלטות.

 

בלהט של חישובי התשואה מהם ייהנו בעל הקרקע או הנכס והיזמים, נשכחות הסכנות שבדרך שעלולות לשנות מהותית את התפוקה של המערכות. המערכות הסולאריות, שנמצאות באוויר הפתוח, חשופים לאינספור פגעים מידי שמים ומידי אדם שיש לתת עליהם את הדעת כבר בעת ההתקנה.

 

כל החברות מציעות אחריות ברמה זו או אחרת על הציוד שהן מספקות. אסור להתעצל ו"לחפף" בנושא חשוב זה ולהשוות היטב את ההגנות שמקבלים היזם ובעל הנכס בתרחישים שונים: האם האחריות כוללת את כל הרכיבים, האם יש "עלויות נסתרות" ללקוחות שתתגלנה רק בשעת אמת, האם הפעלת האחריות כרוכה בהפעלת תהליכים בירוקרטים מתישים ועוד.

 

אבל אחריות אינה מספקת ולעיתים היא מעניקה ביטחון מזויף. מי מאיתנו יודע היכן הוא יהיה בשנת 2020 ובמה יעסוק. בתקופה הממושכת שבה הפרויקטים הסולאריים אמורים לעבוד הכל יכול להשתנות. חברות שקיימות היום עלולות לא להיות בשטח בעוד מספר שנים, אנשים שפועלים כיום בתחום יכולים להחליף את תחום עיסוקם, חברות גדולות שהקימו מחלקות סולאריות עלולות לסגור או למכור אותן ולא תוכלנה לתת מענה מספיק.

 

מי שרוצה להבטיח את עצמו שבמקרה של נזק למערכות הסולאריות הוא לא יוותר חשוף חייב לעמוד על כך שגם האחריות שהוא מחזיק בידיו, תהיה טובה ככלשתהיה, תבוטח על ידי חברות ביטוח יציבות ובעלות גב כלכלי חזק. בנוסף לביטוח, מקובל באירופה, במערכות סולאריות גדולות לקבל התחייבות של המבצע והמתחזק ליחס בין תפוקת המערכת לקרינת השמש המגיעה למערכת ((Performance Ratio לאורך השנים בכפוף לחוזה תחזוקה.

פרסום

 

המהפכה הסולארית הירוקה טומנת בחובה עלות נוספת שלא מרבים לתת עליה את הדעת והיא פרוק הפאנלים בתום השימוש בהם. כיום נושא זה אינו מתומחר מתוך התפיסה הכל כך ישראלית ש"בסוף יהיה בסדר".

 

בעוד כ-20 שנה מהיום נמצא את עצמנו עם משטחי ענק שמוערכים ב-4 מיליון מ"ר של פאנלים סולאריים על גגות ובשטחים חקלאיים. סביר שבשני העשורים הקרובים הטכנולוגיה תשתכלל כך שיתכן שלפאנלים הישנים לא יהיה שימוש. בעל הקרקע או הגג שירצה לנצל את השטח למטרה אחרת יצטרך לשאת בעלות הפינוי שתגרע ממנו חלק מהרווח. סגירת סוגיה זו במועד הזמנת הציוד תמנע הוצאות מיותרות בעתיד.

 

מהפיכת האנרגיה הירוקה היא ללא ספק מבורכת, אולם כמו כל תחום שנמצא יחסית בראשית דרכו היא סובלת ממחלות ילדות. בלהט העשייה והבנייה, חשוב להיזהר שלא להדבק בהן…

<s< font="">

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

פיתוח מערכת אגרי-וולטאית חדשנית לפיצול קרינת השמש המאפשרת התקנת שדה סולארי...
אנרגיה סולארית על קרקע חקלאית- תוך המשך ייצור תוצרת חקלאית בצורה מיטבית • ה...
ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה: לפני שהממשלה מעניקה מתנות לירדן - חובה לקיי...
ביקוש חסר תקדים לפנייה המשותפת של משרד האנרגיה ומשרד החקלאות ופיתוח הכפר לק...
האם יחליפו שדות סולאריים את שדות החקלאות בעמק החולה?
מיליארד סינים לא טועים: הוקמה חממה סינית ניסיונית במו"פ ערבה תיכונה לבחינת...
פיתוח מערכת אגרי-וולטאית חדשנית לפיצול קרינת השמש המאפשרת התקנת שדה סולארי...
אנרגיה סולארית על קרקע חקלאית- תוך המשך ייצור תוצרת חקלאית בצורה מיטבית • ה...
ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה: לפני שהממשלה מעניקה מתנות לירדן - חובה לקיי...
ביקוש חסר תקדים לפנייה המשותפת של משרד האנרגיה ומשרד החקלאות ופיתוח הכפר לק...
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים